Sweetrush

Pomagamy zadawać te trudne pytania, z nami dasz radę przetrwać wszystko!

Niejednokrotnie wielu specjalistów wskazuje, że problemy wiele nastolatków cierpi na problemy o podłożu psychologicznym. Często nawarstwiające się problemy, a także brak akceptacji ze strony rówieśników skłania ich do rozważenia wizyty u specjalisty. Jednak jak powiedzieć rodzicom, że chce iść do psychologa?

Wizyta u psychologa- jak poinformować rodziców?

Problemy w świecie nastolatków i dzieci, choć tak naprawdę z punktu widzenia dorosłych mogą się one wydawać błahe, dla młodych ludzi mają ogromne znaczenie i ogromny ciężar. Często bowiem młodzież boryka się z problemem odrzucenia z grupy rówieśniczej, wyśmiewania czy molestowania na tle psychicznym. Nie da się więc ukryć, że wszystkie te sytuacje są niezwykle przytłaczające, a to doprowadza do znacznego pogorszenia się samopoczucia dziecka, a także do powolnego wycofywania się z życia społecznego, a także kontaktów z innymi. Nie trudno jest się więc domyślić, że w takiej sytuacji nastolatek czy dziecko czuje się zagubione i nie do końca wie, jak może zażegnać swoje problemy oraz się z nimi uporać. Nie ukrywajmy, że często rodzice starając się rozsądnie podzielić czas pomiędzy pracę, a dom po prostu nie są wstanie w odpowiednim momencie zauważyć iż dziecko rzeczywiście cierpi pod względem mentalnym. Co więcej, często rodzice również odbierają dziwne zachowanie swoich pociech, jako chwilowy przejaw „nastoletniego” buntu, więc uważają, że tak naprawdę nie ma się czym przejmować. Niemniej jednak w takich sytuacjach dziecko jedyne co odczuwa to obojętność ze strony rodziców, a także całkowity brak zainteresowania. W efekcie potęguje się uczucie samotności, na które dziecko może zareagować w różne sposoby, jednak bardzo prawdopodobne jest to, że problemy jedynie się pogłębią, a także będą miały jeszcze gorszy wpływ na psychikę młodej osoby. Tak więc w pewnym momencie, nawet dziecko czy nastolatek zrozumie, że problemy urosły do takiej rangi, iż nie obejdzie się bez pomocy specjalisty. Pojawia się więc chęć udania się na wizytę do psychologa jednak jak powiedzieć o tym rodzicom? W pierwszej kolejności należy sobie uświadomić, że wizyta u psychologa nie wiąże się z problemami natury psychiatrycznej, a jedynie z szukaniem pomocy w obliczu problemów, z którymi nie możemy sobie poradzić. Co więcej, warto również traktować rodziców jako najlepszych przyjaciół, którym można powiedzieć o swoich obawach oraz zamiarach. Z pewnością rozmowę trzeba zacząć od przekazania tego, co jest problemem, a także co nam doskwiera. Wówczas warto zaproponować sugerowane rozwiązanie, jakim jest właśnie wizyta w gabinecie psychologa i skorzystanie z pomocy specjalisty. Rodzice z pewnością nie zareagują na to w sposób nerwowy, ani nieoczkiwany, gdyż będzie to dla nich najlepszym dowodem na to, że dziecko zauważyło złożoność problemu i chce poszukać odpowiedniej pomocy, by sobie z nimi poradzić.

Czytaj również:   Jak negocjować cenę podczas zakupu samochodu używanego?

Wizyta u psychologa- kiedy warto ją rozważyć?

Wizytę u psychologa warto rozważyć z momencie, kiedy nawarstwiające się problemy potęgują uczucie przytłoczenia i zniechęcenia. Co więcej warto zgłosić się po pomoc do specjalisty w momencie kiedy:

  • dziecko czuje, że jego myśli, a także zachowanie są nieco „odmienne” od tego, które jest im dobrze znane.
  • dziecko nie czuje się zbyt dobrze samo ze sobą, a co najgorsze nie potrafi znaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy
  • myśli i zachowania jakich doświadcza dziecko negatywnie wpływają na jego szkolne obowiązki, kontakty z rówieśnikami, a także kontakty z domownikami
  • dziecko nie czuje potrzeby zachowania i budowania relacji z rówieśnikami i stara się całkowicie wycofać z życia społecznego

Często szczera rozmowa z rodzicami i poinformowanie ich o chęci odwiedzenia psychologa, to jeden z najlepszych sposobów na to, by pomóc samemu sobie.

Udostępnij