Sweetrush

Pomagamy zadawać te trudne pytania, z nami dasz radę przetrwać wszystko!

Rozwód jest ostatecznym sygnałem, że dane małżeństwo właśnie się kończy. Nie tylko jest to niezwykle trudny moment dla partnerów, ale także dla ich dzieci- jeśli para je posiada. Zwykle dzieci nie rozumieją, dlaczego rodzice nie będą już mieszkać razem w domu. Tak więc jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

Zakomunikowanie dziecku o rozwodzie

Małżeństwo cieszy się wspólnym życiem, a także decyduje się na posiadanie dzieci. W takiej sytuacji dosłownie nic nie wskazuje na to, że to sielankowe życie, może przybrać całkiem inną formę i zmienić się o przysłowiowe 360 stopni. Dzieci są dla rodziców największym darem i najważniejsze jest dla nich to, by zawsze wychowywały się one w pełnej rodzinie, czyli takiej w której mogą liczyć zarówno na swojego tatę jak i na swoją mamę. Co ciekawe, chęć zapewnienia dziecku pełnej i szczęśliwej rodziny, coraz częściej przyczynia się do tego, że małżonkowie w nieskończoność odwlekają decyzję o rozwodzie, mimo iż oboje wiedzą, że jest ona nieunikniona. Oczywiście, jeśli rodzice nie są szczęśliwi dziecko gołym okiem będzie mogło zauważyć, a także wyczuć napięcie, które wytwarza się pomiędzy mamą i tatą. Nie jest tajemnicą bowiem to, że szczególnie małe dzieci, bardzo szybko są wstanie dostrzec negatywne i pozytywne emocje, a także wyczuć nerwową atmosferę, która będzie panować w domu. Jak łatwo więc można się domyślić, odwlekanie decyzji o nieuniknionym rozwodzie z pewnością nie będzie miało pozytywnego wpływu na waszą pociechę, którą próbowaliście w ten sposób chronić. Co więcej, z pewnością rodzicom nie uda się uniknąć sytuacji, w której każda kolejna kłótnia przejdzie niezauważona i bez echa. Prędzej czy później wasza pociecha będzie naocznym świadkiem tego, że pomiędzy rodzicami coś się zmieniło i w niczym nie przypominają już szczęśliwej pary. W ten sposób wpędza się jedynie dziecko w natłok myśli, a także sprawia, że może ono nawet poczuć się winne sytuacji, jaka zaistniała w domu. Tak więc można śmiało powiedzieć, ze zakomunikowanie dziecku o rozwodzie będzie jedną z najlepszych i najrozsądniejszych decyzji, jaka mogła zostać podjęta przez oboje rodziców. Niemniej jednak warto wiedzieć jak się do tej rozmowy przygotować, a także jak ją przeprowadzić.

Czytaj również:   Jak powiedzieć dziecku o śmierci babci lub dziadka?

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?- obowiązek obojga rodziców

W pierwszej kolejności, jeśli para wie, że rozwód jest najlepszą i nieuniknioną decyzją, wówczas niezwłocznie powinni oni poinformować o niej również dziecko. Jest to obowiązek, który spoczywa zarówno na mamie jak i na tacie, więc niezbędna jest obecność obojga rodziców podczas rozmowy z dzieckiem. Co więcej, najlepiej jest ją przeprowadzić w pokoju dziecka, gdzie maluch czuje się najbezpieczniej i po prostu komfortowo. Rodzice powinni pamiętać, że w momencie kiedy podejmują się rozmowy z dzieckiem nie mogą być oni zdenerwowani, a jednocześnie pomiędzy nimi nie powinno dać się wyczuć żadne napięcie czy negatywne emocje. Oboje rodziców powinni poinformować dziecko o tym, że od tego momentu zdecydowali się oni żyć osobno, jednak w żaden sposób nie wpłynie to na ich miłość i uczucia, którymi darzą oni swoją pociechę. Powinni również wyjaśnić dziecku, dlaczego taka decyzja jest jedną z najlepszych, a także zapewnić, że w dalszym ciągu będzie mogło ono liczyć na oboje z nich, a także kontaktować się z nimi kiedy tylko będzie czuło taką potrzebę. Warto się również przygotować na to, że dziecko będzie zadawało wiele pytań, może również zareagować na informację o rozwodzie w sposób niezwykle emocjonalny, a także prosić rodziców o to, by dalej pozostali razem. W takich sytuacjach należy dziecko uspokoić i jak mantrę powtarzać, że decyzja o rozwodzie w żaden sposób nie wpłynie na miłość i troskę jaką darzą oni swoją pociechę. Finalnie, należy dziecku dać czas na to, by oswoiło się i zrozumiało nową sytuację w jakiej zostało postawione.

Udostępnij