Sweetrush

Pomagamy zadawać te trudne pytania, z nami dasz radę przetrwać wszystko!

Skóra dojrzała jest bardzo wymagająca. Potrzebuje aktywnych substancji i produktów w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Sprawdź, czym się charakteryzuje ten typ cery i jak o nią dbać.

Proces starzenia to naturalna rzecz, na którą nie masz bezpośredniego wpływu. Tym, co możesz zrobić, jest jego złagodzenie. Pewne kroki sprawią, że przejdzie on jak najłagodniej lub nawet nieco później. Zachodzące zmiany fizjologiczne dzieją się powoli, a skutki są widoczne dopiero po kilku latach np. w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce bez żadnej ochrony. Znajomość tego, co dzieje się ze skórą na przestrzeni czasu, a także wiedza na temat podstawowej pielęgnacji oraz substancji aktywnych, pozwolą ci na świadomą pielęgnację, która przyniesie widoczne efekty. 

Starzenie się skóry – nieuchronny proces

Hasła dotyczące starzenia się skóry (i nie tylko jej) budzą często niepokój. Obecna technologia i rozwój branży kosmetycznej sprawił, że kwestia ta stała się mniej przerażająca. Świadomość własnej kobiecości bez względu na metrykę także odgrywa tutaj kluczową rolę. Naturalne jest, że od pewnego wieku w skórze i organizmie dzieją się różne procesy zbliżające skórę młodą do dojrzałej. Mają ogromny związek z układem hormonalnym, a przede wszystkim z ilością estrogenów. Są to:

 • zmniejszenie syntezy kolagenu – najważniejszego budulca tzw. szkieletu skóry;
 • mniejsza ilość kwasu hialuronowego, która postępuje z roku na rok;
 • wolniejsze procesy regeneracyjne.

Skóra dojrzała, czyli jaka?

Zanim zdecydujesz, jak będzie wyglądać pielęgnacja twarzy krok po kroku, sprawdź, czy cera wykazuje cechy skóry dojrzałej. Musimy cię zaskoczyć, czasami bywa tak, że po 30. roku życia, z różnych powodów, jest w bardzo złej kondycji. Jakie cechy ma ta dojrzała? Oto one:

 • szary koloryt;
 • wyraźne zmarszczki mimiczne;
 • opadające kąciki ust;
 • zagubiony owal twarzy;
 • nadmierna suchość naskórka;
 • przebarwienia;
 • znacznie cieńszy naskórek;
 • lwia zmarszczka.
Czytaj również:   Jak powiedzieć mężowi o ciąży?

Podstawowa pielęgnacja skóry dojrzałej

Pielęgnację skóry dojrzałej można podzielić na kilka podstawowych kroków, takich jak oczyszczanie, złuszczanie, działanie przeciwzmarszczkowe i liftingujące. Powinno się tam również znaleźć miejsce na odpowiednie nawilżanie, a także regenerację, gdy cera będzie tego wymagać. Swój plan dbania o urodę opieraj na:

 • właściwym oczyszczaniu – cera dojrzała bardzo dobrze toleruje różnego rodzaju mleczka do demakijażu czy delikatne emulsje, świetnie sprawdzą się też kosmetyki w formie olejków;
 • peelingach, które powinny być wykonywane średnio co 2 tygodnie, mogą być enzymatyczne lub drobnoziarniste – doskonale oczyszczają cerę z nagromadzonego martwego naskórka, a dodatkowo wspomagają regenerację i rozjaśniają;
 • antyoksydacji – dla posiadaczy skóry dojrzałej konieczna jest silna ochrona przed wolnymi rodnikami. Warto rozważyć stosowanie na dzień serum z witaminą C lub kwasem ferulowym;
 • produktach z filtrami UV – to kolejny bardzo ważny kosmetyk, który zapobiegnie tzw. fotostarzeniu, a także ograniczy występowanie przebarwień;
 • retinolu, czyli jednej z najlepszych substancji wspomagającej syntezę włókien kolagenowych i biorącej udział w zagęszczeniu skóry;
 • stosowaniu podstawowych produktów, do których należy krem nawilżający – takie kremy są podstawą każdej pielęgnacji, ponieważ wraz z wiekiem spada poziom lipidów, powodem tego jest m.in. nadmierna ucieczka wody z naskórka.

Skóra dojrzała – pielęgnacja gabinetowa

Korzystanie z usług profesjonalnych gabinetów kosmetycznych to świetne uzupełnienie domowej pielęgnacji. Przede wszystkim produkty, które są tam używane, posiadają większe stężenie. Kosmetolodzy mają także do dyspozycji szereg różnorodnych urządzeń, wspomagających transport związków aktywnych w głąb skóry. Nie musisz od razu uciekać się do chirurgicznej ingerencji. Na początek warto rozważyć indywidualne terapie wykorzystujące peelingi kwasowe, radiofrekwencję czy doskonałe manualne masaże. 

Posiadaczki cery dojrzałej nie mają zbyt wiele czasu na to, aby ich pielęgnacja była nieprzemyślana. Zaistniałe zmiany często trudno cofnąć za pomocą kosmetyków. Warto zacząć zapobiegać im jak najwcześniej.

Czytaj również:   Jak powiedzieć mężowi, że chcę mieć dziecko?

Udostępnij