Sweetrush

Pomagamy zadawać te trudne pytania, z nami dasz radę przetrwać wszystko!

Coming out, czyli moment ujawnienia swojej orientacji przed otoczeniem, jest dla osób ze środowiska LGBT+ momentem przełomowym. W tym artykule znajdziesz informacje o tym, jak powiedzieć rodzicom o swojej orientacji tak, żeby uniknąć przykrego doświadczenia, które może się z tym wiązać.

Wstęp

Osoby ze starszych pokoleń, tacy jak rodzice, często ze względu na wychowanie w innym systemie i środowisku, mają odmienne poglądy na różne tematy. Jedną z kwestii spornych, na którą tolerancji wciąż muszą się uczyć, jest kwestia orientacji. Niektórym z nich bardzo ciężko jest zaakceptować, że ich córka czy syn mogą chcieć żyć w inny niż tradycyjny sposób. Boją się, że odmienna orientacja spowoduje wykluczenie społeczne, lub są do niej negatywnie nastawieni ze względu na przekonania religijne. 

Osoby LGBT+ borykają się często z problemem, jak powiedzieć rodzicom o swojej orientacji. Do takiej konwersacji warto dobrze się przygotować i wybrać na nią odpowiedni moment. Nie można w ten sposób zmienić reakcji rodziców, ale można nieco ułatwić sobie i im przejście tego emocjonalnego momentu. 

Przygotuj się do rozmowy

Zanim porozmawiasz z rodzicami na temat swojej orientacji, zastanów się, w jaki najlepiej sposób to zrobić. Przemyśl, jakie Twoi rodzice mają poglądy i uprzedzenia, zastanów się, czy są tolerancyjni i jak bardzo zaszokuje ich informacja, którą chcesz przekazać. Od tego wszystkiego powinien zależeć Twój sposób przedstawienia sytuacji, moment, który wybierzesz i to, co zdarzy się dalej. 

Znajdź odpowiedni moment

Kolacja wigilijna albo kłótnia z rodzicami nie są dobrym momentem na zdradzanie swojej orientacji. Najlepiej jest zrobić to w neutralnym momencie. Wyznacz termin rozmowy na moment, w którym rodzice są w domu i mają wolny czas. Postaraj się umówić z nimi na konkretną datę – w ten sposób unikniesz nieprzewidzianych sytuacji. 

Czytaj również:   Wolontariat pracowniczy. Jak zaangażować pracowników do udziału w akcjach charytatywnych?

Neutralny grunt czy domowe zacisze?

Jeżeli spodziewasz się trudności w rozmowie, zastanów się, czy nie lepiej będzie przeprowadzić ją na neutralnym gruncie, na przykład podczas wspólnego obiadu w restauracji lub na spacerze. Wybór miejsca, w którym odbędzie się rozmowa, da Ci większą kontrolę nad sytuacją i prawdopodobnie złagodzi reakcję rodziców (jeżeli będzie to miejsce publiczne). 

Natomiast jeżeli jesteś pewien, że rodzice okażą Ci wsparcie i akceptację, możesz zdecydować się na przeprowadzenie rozmowy w domu. Miejsce, w którym mieszkają rodzice da Wam więcej prywatności, co może być w niektórych przypadkach zaletą.

Poszukaj wsparcia

Postaraj się nie być podczas rozmowy zdany tylko i wyłącznie na siebie. Cudownie, jeżeli możesz liczyć na swojego partnera/partnerkę, obecnych w trakcie lub po rozmowie. Jeżeli nie masz takiej możliwości, poszukaj wsparcia wśród przyjaciół lub rodzeństwa. Szczególnie Twoje rodzeństwo, jeżeli masz do nich zaufanie, może pomóc rodzicom lepiej Cię zrozumieć. 

Wsparcie w Internecie 

Jeżeli nie masz w realnym świecie osoby, która będzie przy Tobie, poszukaj wsparcia w Internecie. Możesz oglądać filmy w serwisie YouTube o doświadczeniach z coming out innych osób z Twojej społeczności, lub poszukaj rad jak powiedzieć rodzicom o swojej orientacji w grupach na portalach społecznościowych. 

Zachowaj spokój

Podczas samej rozmowy postaraj się zachować spokój. Staraj się mówić konkretnie i rzeczowo. Jeżeli bardzo się denerwujesz, możesz spisać na kartce oświadczenie, które odczytasz rodzicom. Pamiętaj, aby przede wszystkim postarać się zachować „zimną krew” – nie reagować na zaczepki lub agresję rodziców. Na ile to tylko możliwe, nie używaj podniesionego tonu głosu i przekleństw. Jeżeli nie czujesz się na siłach kontynuować rozmowy, bo rodzice zareagowali w sposób homofobiczny, po prostu przerwij ją i wyjdź z pomieszczenia. Najważniejszy w całej sytuacji jest Twój komfort. Pamiętaj, że nie możesz kontrolować reakcji rodziców – masz prawo natomiast się przed nią bronić. 

Czytaj również:   Jak negocjować cenę podczas zakupu samochodu używanego?

Daj sobie i bliskim czas

Rozmowa na temat orientacji jest bardzo trudna. Nie każdy rodzic jest w stanie od razu zaakceptować sytuację, w której się znalazł. Postaraj się zrozumieć to i daj rodzicom trochę czasu na przywyknięcie i zrozumienie Ciebie. Nawet najtrudniejsze rodzinne konflikty z czasem można załagodzić. Ważne, aby się nie poddawać i szukać nici porozumienia.

Udostępnij