Sweetrush

Pomagamy zadawać te trudne pytania, z nami dasz radę przetrwać wszystko!

Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z dziewczynynieplacza.pl

Ciąża bez wątpienia dla wielu kobiet jest najpiękniejszym okresem w ich życiu. Niemniej jednak sam moment porodu, dla wielu kobiet jest niezwykle przerażający. Większość z nich wie, że chce wydać potomka na świat przy pomocy cesarskiego cięcia. Tak więc jak powiedzieć lekarzowi, że chcę cesarkę?

Cięcie cesarskie a idee propagowane w szpitalach

Nie da się ukryć, że każda z kobiet nie może doczekać się momentu, w którym powita na świecie swoje nowo narodzone dziecko. Jest to bowiem najpiękniejsza sytuacja, jakiej doświadczyć może nie tylko młoda mama, ale także i młody tata. Panie oczywiście odpowiednio się do porodu przygotowują, jednak mimo wszystko są one jednocześnie przerażone. Wiele informacji z pewnością dotarło do nich zarówno od znajomych jak i z różnorodnych forów tematycznych, a co ciekawe, w szpitalach zgodnie propagowana jest idea porodu naturalnego. Niemniej jednak, każda z kobiet z pewnością wie, że wydanie na świat dziecka siłami natury może doprowadzić do różnorodnych komplikacji, a także do znacznego przekroczenia klasycznego progu bólu. Co więcej, poród siłami naturalnymi często może trwać przez wiele godzin, a panie, które przygotowują się do pierwszego porodu w swoim życiu, nie zawsze muszą być na to gotowe. Nie jest tajemnicą również to, że poród siłami natury z pewnością będzie jednym z najbardziej bolesnych doświadczeń w ich życiu. Okazuje się jednak, że istnieje pewna alternatywa, w postaci cesarskiego cięcia. Jest to sposób dzięki któremu dziecko może przyjść na świat szybko i bezboleśnie, a co najważniejsze cesarskie cięcie jest bezpieczne zarówno dla mamy jak i dla jej nowo narodzonej pociechy. Niestety jednak, wspomniane już zostało, że szpitale zgodnie propagują ideę porodów siłami natury i często zdarza się tak, że nie lekarze prowadzący w pewien sposób nakłaniają swoje pacjentki, właśnie do tego typu porodu. Niemniej jednak warto pamiętać, że nie trzeba się zawsze na rozwiązanie zaproponowane przez lekarza godzić. Tak więc jak powiedzieć lekarzowi, że chcę cesarkę?

Czytaj również:   Jak powiedzieć mamie i tacie o depresji?

Chcę cesarkę- rozmowa z lekarzem prowadzącym

Warto porównać w tym momencie pewną sytuację, gdzie kobiety w krajach Zachodu, mają pełne prawo wyboru w jaki sposób chcą wydać dziecko na świat. Niemniej jednak w naszym kraju, przeprowadzenie porodu z wykorzystaniem cesarskiego cięcia na życzenie nie istnieje, a pacjenta z założenia musi wydać na świat potomka siłami naturalnymi. Warto jednak pamiętać, że cesarskie cięcie może być przeprowadzone w sytuacji zagrożenia życia zarówno matki jak i dziecka. Pacjentka musi więc w pierwszej kolejności zostać do cesarskiego cięcia zakwalifikowana np. z powodu współistniejących chorób lub nieodpowiedniego ułożenia dziecka w macicy. Niemniej jednak tego typu sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, więc siłą rzeczy, kobietom może się wydawać, że są zmuszone do porodu siłami natury. Niemniej jednak warto przeprowadzić z ginekologiem szczera rozmowę, najlepiej w obecności położnej. Warto śmiało przedstawić swoje obawy, a także wyrazić swoje żądania. Pacjentka powinna pamiętać, że poród ma być przede wszystkim dla niej momentem wyjątkowym i może ona śmiało wyrazić swoje zdanie i opinię odnośnie tego w jakich warunkach ma on zostać przeprowadzony. Nie da się ukryć, że z pewnością lekarz będzie dalej perswadował swoją ideę porodu naturalnego, jednak zdanie może ulec zmianie, kiedy napotka na zdecydowany opór ze strony przyszłej mamy. Co ciekawe, warto podkreślić, że pacjenta powinna również odpowiednio przygotować się do tego, by umotywować swoją decyzję, a także stanowczo trwać przy swoim stanowisku, bez względu na to, jakie argumenty w jej stronę będą kierowane ze strony lekarza. Rozmowa i zakomunikowanie, że chcę cesarkę, może zakończyć się pozytywnie, a pacjentka nie będzie musiała więcej obawiać się przez samym porodem.

Udostępnij