Sweetrush

Pomagamy zadawać te trudne pytania, z nami dasz radę przetrwać wszystko!

Trądzik jest chorobą dermatologiczną, która może dosięgnąć każdego, niezależnie od wieku i trybu życia. Choć zwykle wypryski zlokalizowane są na twarzy, to u wielu osób pojawiają się także na plecach. Dowiedz się, jak dbać o cerę z niedoskonałościami! 

Jakie są najczęstsze przyczyny wyprysków na plecach?

Prawidłowa pielęgnacja twarzy pozwala zadbać o jej kondycję oraz zdrowy wygląd. Jeśli jednak zmiany obejmują większe partie ciała, konieczne jest uważne przyjrzenie się przyczynom. 

Bolesne, podskórne wypryski na plecach zazwyczaj są wywołane przez trądzik pospolity. Ich źródłem jest łojotok, nadmierne rogowacenie naskórka oraz zakażenie bakteryjne. Bardzo często u podłoża problemu leżą zaburzenia hormonalne, które wywołują problemy w prawidłowej pracy skóry. 

Negatywny wpływ na wygląd skóry na całym ciele ma nieodpowiedni tryb życia i niewłaściwa dieta.  

Gdzie poza twarzą mogą pojawiać się zmiany trądzikowe?

Zmiany trądzikowe zwykle znajdują się na policzkach, czole, brodzie i linii żuchwy. Zmiany w tych obszarach są dobrze znane i wiele osób się ich spodziewa. 

Warto mieć jednak na uwadze, że wypryski, zaskórniki i bolesne, czerwone pryszcze mogą pojawić się także na plecach. U wielu osób przenoszą się także na ramiona, kark oraz dekolt. W zależności od pielęgnacji i predyspozycji nieestetyczne wypryski pojawiają się także na pośladkach i pachwinach. 

To trudne w leczeniu, bolesne i nieestetyczne zmiany. Nie są jednak oznaką braku higieny czy zaniedbania.  

Jak dbać o skórę problematyczną?

Problemy skórne mogą pojawiać się od pierwszych dni życia. To atopowe zapalenie skóry u niemowlaka, trądzik młodzieńczy, przebarwienia ciążowe czy zmarszczki. 

Pielęgnacja cery problematycznej powinna być delikatna i w pełni dopasowana do indywidualnych potrzeb. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu dbania o cerę. 

U każdego człowieka sprawdzi się inna metoda. Zawsze warto jednak zdrowo się odżywiać, prowadzić higieniczny tryb życia oraz unikać stresów. Wysypianie się i 2,5 litra wody każdego dnia zbuduje dobrą bazę do pielęgnacji zewnętrznej i ewentualnego leczenia. 

Czytaj również:   Jak powiedzieć mężowi, że go nie kocham?

Czego warto unikać, mając cerę z niedoskonałościami?

Cera z niedoskonałościami, zwłaszcza gdy są one zlokalizowane na plecach, pośladkach czy ramionach wymaga skrupulatnej pielęgnacji. 

Przede wszystkim warto wykluczyć wszelkie aromatyzowane żele pod prysznic. Lepiej unikać także gorących kąpieli. 

Regularne wymienianie ręcznika i pościeli pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii. Kluczową kwestią jest także strój. Skóra trądzikowa bardzo negatywnie reaguje na pocieranie. 

Z tego względu warto wybierać luźne, przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin. Można nosić także odzież sportową, o ile zapewnia ona odpowiedni przepływ powietrza. Pot może dodatkowo podrażniać wrażliwą skórę i zaostrzać stany zapalne.  

Bardzo istotną kwestią, której lepiej unikać w trakcie leczenia trądziku to peeling gruboziarnisty. Do wygładzenia skóry na nogach i pośladkach wiele osób wybiera peelingi solne, cukrowe lub kawowe. Niestety w przypadku zmian ropnych, może doprowadzić to do rozniesienia treści oraz bakterii. 

Warto także dokładnie zmywać kosmetyki do włosów, o ile są aplikowane pod prysznicem. Zawarte w nich składniki również mogą podrażniać skórę trądzikową na plecach. 

Czy warto przyznać się partnerowi do problemów dermatologicznych?

Mając stałego partnera, przy którym planuje się zdjęcie ubrań, można wspomnieć o problemach dermatologicznych. Niemniej jednak choroby są tematem prywatnym, lecz nie muszą być wstydliwe. Wypryski, mimo że są nieestetyczne, to są po prostu objawem schorzenia, podobnie jak katar czy ból gardła. 

Dojrzały partner z pewnością nie zareaguje w żaden negatywny sposób na wieść o trądziku. 

Jeśli jest to aspekt, który powoduje stres, zaniepokojenie czy zawstydzenie, tym bardziej warto powiedzieć szczerze. Jeśli obie strony będą znały swoje obawy i słabe strony, razem będą silniejsze. 

Udostępnij