Sweetrush

Pomagamy zadawać te trudne pytania, z nami dasz radę przetrwać wszystko!

Kuchnia jest wymagającym pomieszczeniem, dlatego drzwi do niej powinny być wytrzymałe, lekkie i spójne stylistycznie. Jakie rodzaje skrzydeł drzwiowych sprawdzą się w kuchni? Jakie cechy powinny mieć? Przeczytaj poradnik!

Jakie drzwi kuchenne wybrać – sprostanie wymaganiom

Pomieszczenia o podwyższonej wilgotności wymagają drzwi odpornych na wodę i wysokie temperatury. Drzwi kuchenne muszą być nie tylko wytrzymałe w kontakcie z parą wodną i samą wodą, ale też odporne na częste otwieranie i zamykanie. Poza tym nie mogą być ciężkie, by nie sprawiały trudności w przemieszczaniu się domowników – zarówno dzieci, dorosłych, jak i osób starszych. W końcu takie skrzydła kuchenne muszą również komponować się stylistycznie we wnętrze i nie zajmować dużo miejsca w mniejszych pomieszczeniach. W jaki sposób pogodzić te wszystkie wymagania?

Drzwi skrzydłowe kuchenne – gdzie się sprawdzą?

Zacznijmy od klasycznych skrzydłowych drzwi kuchennych. Ich konstrukcja jest wszystkim dobrze znana i wymaga nieco miejsca po stronie otwierającego się skrzydła. Mogą być skierowane zarówno do środka kuchni, jak i być otwierane w stronę korytarza lub salonu. Skrzydłowe drzwi kuchenne sprawdzą się zwłaszcza w większych pomieszczeniach, gdzie nie ma żadnych ograniczeń aranżacyjnych. W przeciwnym wypadku skrzydło będzie kolidowało z meblami ustawionymi wewnątrz kuchni. Jeśli w swoim domu lub mieszkaniu masz otwarta przestrzeń kuchenną połączoną z salonem, drzwi pełne skrzydłowe będą bardzo dobrym rozwiązaniem.

Drzwi przesuwne do mniejszych pomieszczeń kuchennych

Innym wariantem świetnie wpasowującym się w przestrzeń kuchenną są drzwi przesuwne. Sprawdzają się zwłaszcza w mniejszych kuchniach, gdzie każdy metr kwadratowy ma duże znaczenie dla sprawnego poruszania się po nich. Istnieją dwa najpopularniejsze typy drzwi przesuwnych do kuchni – chowane w kasecie i przesuwane na ścianę. Zwłaszcza w małych kuchniach najbardziej praktycznym wariantem drzwi kuchennych przesuwnych jest ich montaż w ścianie. Wymaga jednak dodatkowego przeprojektowania ściany działowej, celem schowania w niej kasety drzwiowej. Dla osób, które nie decydują się na większy remont, drzwi przesuwne tradycyjne będą optymalne.

Czytaj również:   Czy trądzik ma wpływ na samopoczucie? Żel oczyszczający do twarzy z trądzikiem – jak prawidłowo oczyszczać cerę?

Drzwi łamane do kuchni – czy warto?

Przegroda w postaci drzwi harmonijkowych lub łamanych to kompromis między pełnym skrzydłem a brakiem drzwi. Z jednej strony zapewniają wizualną izolację i częściowo zapobiegają docieraniu zapachów do innych części mieszkania czy domu. Jednak ich funkcjonowanie nie zawsze jest tak wygodne, jak by tego chcieli domownicy. Poza tym nie można wymagać od drzwi łamanych, a tym bardziej harmonijkowych, pełnej ochrony przed dźwiękami i zapachami z gotowania. Dlatego warianty te stosuje się zwykle w małych kuchniach, które z jakichś względów nie mają możliwości posiadania innego rodzaju drzwi.

Jak dobrać kolor drzwi do kuchni?

Dysponujesz małą kuchnią, w której blaty robocze są odsunięte od skrzydeł drzwiowych? Postaw na białe drzwi lub jej odcienie. Dzięki temu optycznie powiększysz pomieszczenie i nadasz mu klasycznej, ale ponadczasowej barwy. Jeśli jednak twoja kuchni jest większych rozmiarów, dobrym wyborem będzie skontrastowanie jej z podłogą i blatami oraz frontami kuchennymi. Czerń lub brąz sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniach o stylistyce industrialnej, boho i klasycznej. Dobre rezultaty przynosi stonowanie ościeżnicy i drzwi pod kątem podłogi o 2–3 odcienie. Szukaj sklepu, w którym oferta drzwi jest bogata i możesz ją dobrać do wystroju domu.

O czym jeszcze pamiętać wybierając drzwi do kuchni?

W kuchni warto mieć drzwi bezprogowe. Dzięki temu łatwiej zachować bezpieczeństwo komunikacyjne. Poza tym drzwi kuchenne powinny mieć szczelinę wentylacyjną na wysokość 2,5 cm od podłogi. Ma to znaczenie zwłaszcza w tych pomieszczeniach, w których stopień wentylacji nie jest najwyższy. Pamiętaj też, by wybierać drzwi dostosowane do warunków kuchennych – pozorne oszczędności przy zakupie szybko pójdą w zapomnienie, gdy drzwi zaczną puchnąć lub się odkształcać.

Dzięki powyższym poradom łatwiej będzie ci wybrać najlepszy model drzwi do swojej kuchni. Czy już wiesz, jaki typ zamontujesz u siebie?

Czytaj również:   Kosmetyczny kalendarz adwentowy – jak wybrać najlepszy?

Udostępnij