Sweetrush

Pomagamy zadawać te trudne pytania, z nami dasz radę przetrwać wszystko!

Dlaczego warto filtrować olej hydrauliczny? Z tym pytaniem boryka się wiele osób, zwłaszcza tych, które są odpowiedzialne za tak zwane utrzymanie ruchu maszyn w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych, oraz właściciele firm. Nie ma w tym nic dziwnego- olej tego typu przeznaczony do różnego rodzaju maszyn potrafi naprawdę sporo kosztować. Dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, dlaczego warto filtrować olej hydrauliczny.

Na czym polega filtracja olejów hydraulicznych?

Jeżeli chodzi o filtrację olejów hydraulicznych, to ma ona na celu usunięcie z oleju wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń chemicznych, jak i mechanicznych. Do tego typu zanieczyszczeń należą między innymi:

  • cząsteczki wody,
  • pozostałości smarów,
  • mikro opiłki metali (sprawdź: opiłki w oleju),
  • tlenki metali powstające w wyniku korozji,
  • różnego rodzaju pyły,

To wszystko sprawia, że po pierwsze olej hydrauliczny straci swoje właściwości, po drugie cząsteczki te znacząco wpływają na zużycie danej maszyny. Co więcej, olej, który znacząco straci swoje właściwości, może stanowić zagrożenie dla osób pracujących przy danej maszynie, gdyż może on doprowadzić do groźnej awarii.

Dlaczego filtrowanie oleju hydraulicznego jest korzystniejsze niż jego wymiana?

Tutaj podstawowym czynnikiem jest cena- cena nowego oleju hydraulicznego potrafi być naprawdę wysoka, natomiast dzięki jego przefiltrowaniu, możemy go ponownie użyć- sama filtracja jest znacznie tańsza niż wymiana na nowy. Ponadto dzięki przefiltrowaniu oleju, możemy znacząco wydłużyć żywotność danej maszyny, a co za tym idzie zaoszczędzić pieniądze na jej serwisowaniu. W przypadku maszyn wykorzystujących silniki spalinowe możemy w ten sposób zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 15%, co przy stale rosnących cenach paliwa może okazać się sporą oszczędnością.

Zobacz też: klasa czystości oleju

Jakiej firmie najlepiej zlecić filtrowanie oleju hydraulicznego?

Filtracja oleju hydraulicznego, nie jest wbrew pozorom takie proste, jak mogłoby się to wydawać. Dlatego też, jeżeli chcemy mieć pewność, że przefiltrowany olej hydrauliczny faktycznie odzyska swoje właściwości, należy zlecić to zadanie profesjonalnej firmie, takiej jak chociażby Olbromski, która z kolei współpracuje z firmą Klenoil. Jest to ważne, ponieważ źle przefiltrowany olej hydrauliczny po pierwsze może wciąż mieć w sobie niepożądane cząsteczki, po drugie w przypadku nieuczciwie działających firm, mogą pojawić się nowe skażenia oleju, które z kolei również mogą negatywnie wpłynąć na właściwości naszego oleju hydraulicznego. Nie warto więc, szukając firmy zajmującej się filtracją oleju, kierować się tylko i wyłącznie niską ceną, gdyż koszty, jakie poniesiemy w związku z ewentualnymi naprawami, mogą być znacznie większe niż pozorne oszczędności.

Czytaj również:   Dlaczego warto sięgnąć po naturalny krem do twarzy?

Podsumowanie

Filtracja oleju hydraulicznego może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, jeżeli zależy nam nie tylko na zaoszczędzeniu pieniędzy, ale również na zachowaniu prawidłowych właściwości naszego oleju hydraulicznego. Pamiętajmy jednak, by przy wyborze firmy zajmującej się tego typu nie kierować się tylko i wyłącznie ceną, ale również między innymi opiniami klientów. Jest to ważne, ponieważ w przeciwnym razie, maszyna, do której zostanie wlany źle przefiltrowany olej, może szybko ulec awarii, co z kolei może skutkować drogimi naprawami- a przecież nie o to nam chodzi, decydując się na filtrację oleju.

Udostępnij