Sweetrush

Pomagamy zadawać te trudne pytania, z nami dasz radę przetrwać wszystko!

Jak prowadzić negocjacje podczas zakupu używanego samochodu? Istnieje kilka sprawdzonych zasad, które mogą okazać się pomocne w zbiciu wyjściowej ceny. Z naszego artykułu dowiesz się, jak zachować się w takiej sytuacji.

Do zakupu używanego samochodu warto dobrze się przygotować. Znalezienie kilku modeli, które odpowiadają oczekiwaniom oraz możliwościom finansowym to jedno. Równie istotny okazuje się bezpośredni kontakt ze sprzedającym. To świetna okazja do skontrolowania faktycznego stanu auta, ale także szansa na przekonanie obecnego właściciela do obniżenia wymagań finansowych. Trzeba się jednak do tego odpowiednio przygotować.

Ubezpieczenie OC na używany samochód

Przed zakupem używanego samochodu warto sprawdzić, jak wygląda kwestia ubezpieczenia OC. Zwykle takie auta mają ważną polisę, która przechodzi na nowego właściciela. Osoba, która sprzedaje swój samochód, musi poinformować o tym towarzystwo, w którym ma wykupione OC. Wtedy też podaje dane nowego właściciela. Warto natomiast pamiętać, że nie ma on możliwości skorzystania z opcji automatycznego przedłużenia ubezpieczenia samochodu. Kiedy polisa wygaśnie, stawki muszą zostać naliczone na nowo. To, ile wyniosą, można sprawdzić dzięki narzędziu, jakim jest kalkulator ubezpieczenia auta.

Jak negocjować cenę używanego samochodu?

Negocjowanie ceny zakupu używanego samochodu to sytuacja, w której nie każdy czuje się pewnie. Warto jednak pamiętać, że sprzedający zakładają taką możliwość i kwota, jaką wielu z nich podaje w ogłoszeniu, zawiera pewne widełki. Jeśli potencjalny nabywca przynajmniej nie spróbuje się potargować, istnieje ryzyko, że zapłaci więcej, niż auto jest warte. Do tematu negocjacji trzeba podejść praktycznie i dobrze się przygotować, ponieważ aby obniżyć cenę, trzeba to merytorycznie uargumentować.

Sprawdzenie historii samochodu

Przed spotkaniem warto sprawdzić historię pojazdu, a można to zrobić, znając jego numer VIN. Istnieje wiele serwisów internetowych, które generują raporty o usterkach, a także wypadkach, w jakich uczestniczyło auto. Dzięki temu nabywca wie, ile ewentualnie będzie musiał zainwestować w naprawę nabytku, co da mu mocny argument podczas negocjacji.

Czytaj również:   Jak powiedzieć mamie i tacie o depresji?

Zrobienie researchu

Przygotowując się do negocjacji, dobrze jest sprawdzić, na jak wiele można sobie pozwolić. Mimo zakładanych widełek sprzedający na pewno nie pozbędzie się swojego samochodu za połowę jego wartości. Należy wiedzieć, ile kosztują modele z tego rocznika i w podobnym stanie technicznym. Jeżeli cena wyjściowa jest zbyt niska, to również powód do zastanowienia. Być może auto uczestniczyło w jakiejś kolizji? Właściciela w takiej sytuacji może uratować dobre OC i AC kupione na Beesafe, ale nabywca i tak powinien bliżej przyjrzeć się stanowi samochodu.

Wizyta w stacji diagnostycznej

Podczas oglądania samochodu na żywo, warto dokładnie obejrzeć karoserię i dopytać o ewentualne niedociągnięcia (np. różnice w kolorze lakieru). Warto także sprawdzić stan techniczny w ASO albo stacji diagnostycznej. Najlepiej zdecydować się na miejsce, w którym znajduje się odpowiedni sprzęt do dokonania zaawansowanego przeglądu.

Zakup używanego samochodu – jak bardzo da się obniżyć cenę?

Jak wspominaliśmy, większość osób, które sprzedaje samochód, zakłada, że nabywca będzie chciał obniżyć cenę. Na jakie upusty można wtedy liczyć? Wszystko zależy od umiejętności perswazji oraz siły argumentów, jednak rzadko kto chce dać większą obniżkę niż 10% ceny wyjściowej – zwłaszcza gdy auto jest naprawdę w dobrym stanie.

Zachowanie nabywcy – o tym pamiętaj

Bardzo ważnym aspektem podczas negocjacji ceny używanego samochodu jest atmosfera panująca pomiędzy stronami. Nie można zaczynać od napastliwego tonu i szukania dziury w całym. Zrażony sprzedawca odmówi dalszych rozmów i odeśle potencjalnego nabywcę z kwitkiem. Niewskazane jest też popadanie w skrajności, czyli proszenie lub wręcz błaganie o upust. Targowanie się powinno przebiegać w atmosferze wzajemnego szacunku i szczerości. Być może to właśnie jest klucz to takiego obniżenia ceny, by każdy był z tego zadowolony.

Aby przeprowadzić skuteczne negocjacje ceny używanego samochodu, trzeba się do tego przygotować i zebrać merytoryczne argumenty. Poza tym warto realnie ocenić tę konieczność, ponieważ jeśli samochód jest w naprawdę dobrym stanie, a jego cena nie wydaje się zaporowa, będzie cieszył się sporym zainteresowaniem i szybko zmieni właściciela.

Czytaj również:   Jak powiedzieć komuś, że się go kocha ale nie wprost?

Udostępnij