Sweetrush

Pomagamy zadawać te trudne pytania, z nami dasz radę przetrwać wszystko!

Śmierć jest nieodłącznym elementem ludzkiej egzystencji. Jednak to co idealnie rozumieją i na co są przygotowani dorośli, nie do końca jest jasne dla najmłodszych. W pewnym momencie nie będą one mogły już przytulić się do babci lub dziadka. Tak więc jak powiedzieć dziecku o śmierci babci lub dziadka?

Przygotuj się do rozmowy

Tak naprawdę wielu psychologów i osób, które poświęciły się pracy z dziećmi, zwykle zaleca by możliwie od jak najwcześniejszego okresu oswajać swoje pociechy z rzeczywistością w jakiej przyszło im egzystować. Niemniej jednak wielu rodziców możliwie jak najskuteczniej stara się chronić swoje pociechy przed tym, co może wywołać w nich poczucie strachu, a także lęku. Żałoba po dziadku u dziecka może trwać wiele miesięcy. Tak więc rozmowy o najtrudniejszych zjawiskach, które i tak są nieodłączną częścią ludzkiego życia. Nie jest tajemnicą, że od najmłodszych lat dzieci bardzo silnie związane są ze swoimi babciami oraz dziadkami. Co więcej to właśnie oni rozpieszczają swoje wnuczęta, dają im w tajemnicy przed rodzicami słodycze, a także pieniądze na drobne wydatki. Tak więc dziecko podświadomie, a także w sposób niezwykle emocjonalny traktuje swoich dziadków i od najmłodszych lat nie jest w pełni świadome tego, że po prostu któregoś dnia może ich zabraknąć. Tak więc postawienia dziecka przed faktem dokonanym, że ich ukochanych dziadków już z nim nie ma, a co najgorsze nie będą mogły się już więcej do nich przytulić i z nimi porozmawiać, jest prawdziwie kryzysową sytuacją. Być może to właśnie z tego względu o wiele lepiej jest od pewnego momentu pozwolić dziecku na to, by w delikatny sposób zmierzyło się z rzeczywistością i w dość rozsądny sposób zaakceptowało pewne fakty. Niemniej jednak- co zostało już wspomniane- rodzice chcą zwykle skutecznie swoje pociechy bronić. Tak więc, często zdarza się tak, że śmierć babci lub dziadka spada na pociechę dość niespodziewanie, a rodzice nie mają pomysłu i pojęcia na to, by zakomunikować to dziecku w możliwie jak najbardziej delikatny sposób.

Czytaj również:   Co jeść, aby pomóc dziecku w odchudzaniu?

Jak powiedzieć dziecku o śmierci babci lub dziadka w praktyce?

Jeśli należycie do tych rodziców, którzy do tej pory nie oswoili dziecka z perspektywą śmierci, a także z tym, że jest ona prawdziwie nieodłączną częścią ludzkiego życia, wówczas musicie się odpowiednio przygotować do rozmowy, która w momencie śmierci babci lub dziadka i tak będziecie musieli przeprowadzić. Tak więc jak to zrobić? W pierwszej kolejności trzeba zaskarbić sobie uwagę i skupienie pociechy. Najlepiej taką rozmowę przeprowadzać w pokoju dziecka, gdzie czuje się ono pewnie i bezpiecznie. Rodzice powinni również zadbać o to, by w okolicy nie było niczego, co w tym niezwykle ważnym momencie skutecznie będzie mogło rozproszyć uwagę dziecka. Tak więc, kiedy już zapewnione zostały odpowiednie okoliczności należy usiąść dzieckiem twarzą w twarz i nawiązać z nim pewny kontakt wzrokowy. Rozmowę oczywiście należy przeprowadzić spokojnym głosem, bez jakichkolwiek oznak zdenerwowania. Co więcej, należy również powstrzymać się przed zbyt emocjonalnymi reakcjami, gdyż mimo też iż śmierć jest nieodłącznie związana z głębokim bólem czy żalem, w pierwszej kolejności dziecko musi zrozumieć, ze jest ona również czymś naturalnym. Warto również zacząć od przywoływania miłych wspomnień związanych z dziadkami, a także spokojnego wytłumaczenia dziecku, że niestety nie będzie ono miało już okazji się z nimi spotkać. Warto zrezygnować z wyjaśnień w typie, że babcia lub dziadek obecnie znajdują się w „lepszym świecie”. Sprawę trzeba postawić jasno, jednak z zachowaniem pewnej delikatności oraz wyczucia. Jest to bowiem jedyny sposób, by nie wywołać w dziecku lęku oraz poczucia żalu, a także nie doprowadzić go do zbyt emocjonalnych zachowań.

Udostępnij