Sweetrush

Pomagamy zadawać te trudne pytania, z nami dasz radę przetrwać wszystko!

Podjęcie decyzji o zakupie mieszkania może trudne – często wiąże się z koniecznością wzięcia na siebie wieloletniego zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny, a jeżeli zakup finansujemy z posiadanych oszczędności możemy obawiać się o bezpieczeństwo inwestycji. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie się do podjęcia tego ważnego kroku.

Zobacz: odbiory mieszkań Trójmiasto

Jak wybrać właściwe mieszkanie

Przede wszystkim musimy zastanowić się, czy wolimy kupić mieszkanie od dewelopera, czy może na rynku wtórnym, od jego poprzedniego właściciela. Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy – kupując mieszkanie od dewelopera musimy liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych wydatków, związanych z jego wykończeniem. Z drugiej strony, w przypadku nabycia lokalu z rynku wtórnego, może okazać się, że wymaga on przeprowadzenia prac remontowych, których koszt może okazać się wyższy od kosztu wykończenia nowego mieszkania.

Zakup lokalu na rynku wtórnym wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% wartości rynkowej nabywanej nieruchomości. Podatek nie będzie należny, jeżeli mieszkanie kupujemy na rynku pierwotnym – jego cena zawierać już będzie podatek VAT.

W obydwu przypadkach umowa będzie zawierana w formie notarialnej, co oznacza dodatkowe koszty z tego tytułu, na które składa się taksa notarialna oraz stałe opłaty sądowe.

Kupując mieszkanie od jego właściciela pamiętać trzeba o sprawdzeniu jego stanu technicznego jeszcze przed podjęciem decyzji o jego zakupie – pozwoli to na przynajmniej wstępne oszacowanie wydatków, związanych z niezbędnymi pracami remontowymi lub wykończeniowymi. Właściwy odbiór mieszkania od sprzedającego odbywa się już po zawarciu umowy sprzedaży i zapłaceniu na rzecz sprzedającego pełnej ceny. Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli umowę zawieramy z deweloperem – wówczas zazwyczaj na etapie podpisywania umowy deweloperskiej nabywany lokal pozostaje w budowie, a odbiór mieszkania (który nie zawsze jest jednoznaczny z przekazaniem kluczy do niego kupującemu) odbywa się po zakończeniu prac budowlanych i poprzedza podpisanie umowy przenoszącej własność.

Czytaj również:   Co za dużo, to niezdrowo – ekspozycja skóry na promienie słoneczne

Sprawdź także: odbiory mieszkań Wrocław – firma PewnyLokal

Jak sprawdzić mieszkanie i sprzedającego

W przypadku mieszkania z rynku pierwotnego bardzo ważne będzie przede wszystkim sprawdzenie wiarygodności i rzetelności realizującego daną inwestycję dewelopera. Warto dowiedzieć się więcej o jego doświadczeniu i standardzie ukończonych już przez niego przedsięwzięć. Z kolei jeżeli mieszkanie planujemy kupić na rynku wtórnym, konieczne będzie sprawdzenie jego stanu technicznego, ale też prawnego, dzięki czemu uniknąć możemy zakupu nieruchomości, której hipoteka jest obciążona lub obciążonego prawami osób trzecich. W obydwu przypadkach warto jest dowiedzieć się jak najwięcej na temat najbliższej okolicy, lokalnej infrastruktury i planowanych w sąsiedztwie inwestycji.

Kredyt hipoteczny – jak wybrać najlepszy

Przede wszystkim dobrze jest wstępnie oszacować swoją zdolność kredytową jeszcze przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania. Wnioski kredytowe, po podpisaniu umowy przedwstępnej lub deweloperskiej, warto jest złożyć w kilku bankach, dzięki czemu będziemy mieć możliwość wybrania najbardziej korzystnej oferty już po otrzymaniu decyzji kredytowych (jeżeli będą one pozytywne). Pamiętać trzeba o bardzo dokładnym sprawdzeniu samej umowy kredytowej przed jej podpisaniem, dzięki czemu uniknąć możemy kosztownych niespodzianek, gdyby miało okazać się, że warunki, określone w umowie, różnią się od tych, jakie zostały wcześniej ustalone z bankiem.

Udostępnij