Sweetrush

Pomagamy zadawać te trudne pytania, z nami dasz radę przetrwać wszystko!

Informujesz znajomych i najbliższych o tym, że jesteś w ciąży? Na wieść o nowym członku rodziny spotykasz się z gratulacjami? Świetnie! Nie zapomnij jednak o starszym dziecku. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, jak przygotować dziecko na rodzeństwo. 

Zazwyczaj rodzice mają kilka obaw w sytuacji, gdy spodziewają się dziecka, a już mają jedno. Boją się, czy starsze: 

  • nie poczuje się niekochane i odtrącone,
  • nie potraktuje przybycia nowego członka rodziny jako utratę mamy i taty,
  • będzie potrafiło zaakceptować noworodka,
  • nie będzie odczuwać negatywnych emocji takich jak: złość, zazdrość w związku
    z pojawieniem się nowego członka rodziny.

Wczuj się w sytuację starszego dziecka. 

Do tej pory to ono było najważniejsze. Jego świat był uporządkowany, a dni i sytuacje – przewidywalne. Na jego obraz rodziny składali się mama, tata i ono. Dzieci, na ogół przyzwyczajone do rutyny, nie lubią zmian. A tutaj czeka na je wielka rewolucja. To ważne, aby postawić się na jego miejscu. Zrozumieć, jakie może odczuwać emocje. Na początku może się ono czuć trochę zagubione. Wczucie się w jego sytuację pozwoli Ci zrozumieć, co ono czuje, oraz przewidzieć, jak może się zachować. Wyposażona w tę wiedzę możesz przygotować dziecko do rozmowy, w której poinformujesz je o nowym członku rodziny. 

Wybierz odpowiednią chwilę.

Chcąc dobrze przygotować dziecko na rodzeństwo, nie informuj go o narodzinach kolejnego wcześniej niż w drugim trymestrze ciąży. Dla małego dziecka oczekiwanie 9 miesięcy to wieczność i na początku może nie przejmować się tym wydarzeniem. Wiadomość o spodziewanych narodzinach nowego członka rodziny powinnaś przekazać wspólnie
z mężem/partnerem. Wybierz miejsce, w którym dziecko czuje się bezpiecznie i komfortowo. Przygotuj się na różne emocje (radość, złość, zazdrość). Doskonałym pretekstem do rozpoczęcia tematu i poinformowania wtedy dziecka są zmiany zachodzące w Twoim organizmie (np. powiększający się brzuch). 

Czytaj również:   Jak powiedzieć dziecku skąd się biorą dzieci?

Jak powiedzieć dziecku o ciąży? 

Tutaj zasada „krótko, zwięźle i na temat” niestety się nie sprawdzi. Aby przygotować dziecko na młodsze rodzeństwo, nie wystarczy powiedzieć, że niedługo pojawi się nowy bobas. Powinnaś dokładnie przedstawić mu, co i dlaczego się zmieni. Zapewnij je, że kochasz je ciągle tak samo i to nigdy się nie zmieni. 

Wytłumacz, że młodszy braciszek czy siostrzyczka będzie bardzo malutki i od razu po urodzeniu potrafi tylko jeść, spać, płakać i robić kupkę i siusiu. Nie będzie umiało biegać,
a nawet chodzić. Powiedz, że starsze dziecko już zawsze zostanie najstarszym bratem lub siostrą i że bycie nim jest ogromnie ważne. Powiedz, że młodsze rodzeństwo będzie je naśladować, brać z niego przykład. Opowiadaj dużo, jak będzie wyglądało wasze życie już po narodzinach maleństwa, jak będzie wyglądała opieka nad dzidziusiem. 

Skup uwagę na pierwszym dziecku.

Jeśli chcesz dobrze przygotować dziecko do roli starszego brata lub siostry, pokaż mu, że nie jest wykluczone z przygotowań na przybycie rodzeństwa. Uczyń go aktywnym uczestnikiem i zachęcaj do wspólnego skręcenia łóżeczka, wybierania ubranek. Pozwól mu posłuchać bicia serca swojego braciszka lub siostrzyczki. Jeśli ma ochotę, pozwól mu mówić do Twojego brzucha, przytulać czy całować. Po narodzinach również zapraszaj starszaka do pomocy. Ale jeśli nie wykazuje  zainteresowania, to nie zmuszaj go. Nic na siłę.

Spędzajcie czas tylko we dwoje.

Zadbaj o czas tylko dla was. Dziecko w obliczu zmiany tak wielkiej jak pojawienie się nowego członka rodziny może czuć się zagubione. To naturalne, że u Twojego starszego dziecka może pojawić się zazdrość. Aby ją zniwelować, postaraj się spędzać codziennie chociaż trochę czasu tylko ze starszym dzieckiem. Poczytajcie razem bajeczkę, zróbcie wyklejankę, idźcie na plac zabaw lub spacer. Niech będą to chwile tylko dla was. 

Czytaj również:   Jak powiedzieć dziecku o śmierci psa

Czeka was wiele zmian. Podjęcie odpowiednich działań sprawi, że przejście przez ten etap oraz przygotowanie malucha na młodsze rodzeństwo stanie się łatwiejsze. Dzięki zastosowaniu rad tutaj zawartych Twój starszy maluch nie straci poczucia bezpieczeństwa. Poczuje się pewniej w tej nowej dla niego sytuacji.  

Udostępnij