Sweetrush

Pomagamy zadawać te trudne pytania, z nami dasz radę przetrwać wszystko!

W życiu każdej osoby dorosłej mającej już swoje dzieci nastaje taki okres, gdzie pociecha jest ciekawa wszystkiego, co ją otacza. Najciekawsze dla dziecka jest zadawanie pytań zazwyczaj o coś, co usłyszało czy to od dziadków, czy od przedszkolanek. Najczęściej dzieci już w wieku około 5 lat zadają rodzicom niezręczne pytania, czyli tak zwane pytania tabu. Jednym z takich pytań jest, skąd się biorą dzieci. W takiej sytuacji każdy rodzic zadaje sobie pytanie, jak powiedzieć dziecku skąd się biorą dzieci?

Przełam tematy tabu

Jak zacząć? Zacznij od zastanowienia się nad własnymi uczuciami tego, czy wstydzisz się rozmów na temat seksu, własnej cielesności, czy też innych tematów potocznie przez wielu nazywanych tematami tabu. Może problem polega nie w tym, że się wstydzisz, lecz nie wiesz jak nazywać poszczególne części ciała? A może nie potrafisz wytłumaczyć własnemu dziecku, na czym to polega? Jeśli na któreś z pytań odpowiedziałeś twierdząco, z pomocą mogą przyjść Ci, chociażby specjalne książki przeznaczone w głównej mierze dla tych najmłodszych. Jeżeli masz przeczucie, że jest za wcześnie na tego typu rozmowę, nie czekaj dłużej, tylko zacznij z nim rozmawiać. W późniejszych latach, gdy będzie już starsze, znacznie łatwiej będzie Ci z nim rozmawiać na takie tematy z tego względu, że już jakąś wiedzę będzie miało.

Ciekawskie dziecko

Sposób, w jaki będziesz przeprowadzać rozmowę z dzieckiem, powinno być zależne od tego, w jakim jest wieku. Inaczej powinna wyglądać rozmowa z ciekawskim przedszkolakiem, a inaczej z dzieckiem chodzącym już do szkoły i mającym jakiekolwiek pojęcie na temat anatomii człowieka. W rozmowie z małym dzieckiem mów ogólnie, ale trzymaj się faktów. Nie mów nic o bocianie, kapuście, czy innych tego typu bujdach. Dzieci zazwyczaj sam seks nie interesuje, a przynajmniej nie tak bardzo, jak to, skąd się wzięły. Więc co odpowiedzieć jak zapyta, skąd się biorą dzieci? Wystarczy odpowiedzieć, że urósł mamusi w brzuszku w takim miejscu jak macica, a następnie wyszedł przez specjalny otwór. Taka odpowiedź zaspokoi zainteresowanie twojej pociechy, przynajmniej do czasu aż podrośnie.

Czytaj również:   Jak powiedzieć dziecku o śmierci babci lub dziadka?

Rozmowa ze starszym dzieckiem

Nie od dziś wiadomo, że dziecko im starsze, tym ciekawsze więc odpowiedź, jaka mogła paść kilka lat temu, już go nie zadowoli. Dziecko w wieku szkolnym będzie potrzebowało szerszej odpowiedzi, używając już normalnych słów związanych z anatomią człowieka. Poza tym, że chce wiedzieć dokładniej, skąd się wzięło w brzuchu mamy, to dodatkowo chce wiedzieć, jak się w nim znalazło.

Bez owijania w bawełnę opowiedz mu o tym na spokojnie. Faktem jest to, że aby powstało nowe życie, potrzebna jest kobieta oraz mężczyzna. Najprościej wytłumaczyć mu to tak, że mężczyzna ma członka lub jak ktoś woli penisa, za pomocą którego transportuje on do narządów wewnętrznych nasienie. W momencie połączenia się plemników z jajeczkiem powstaje tzw. zarodek, który w późniejszych fazach rozwoju staje się dzieckiem.

Dodatkowym aspektem, który możesz wtrącić, jest to, że zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie sprawia to dużą przyjemność. Warto również wtrącić, że osoby kochające się i chcące uprawiać seks nie zawsze muszą zostać rodzicami ze względu na zastosowanie antykoncepcji. Możesz też dodać, że ciążą może się to zakończyć, wtedy gdy obie strony tego chcą lub najzwyczajniej się nie zabezpieczą.

Co jest ważne?

Nawet jeżeli bardzo nie chcesz prowadzić rozmowy związanej z tematami tabu, musisz opracować pewną strategię związaną z kilkoma zasadami udanej rozmowy. Są to m.in.:

  • Nie śmiej się i nie unikaj tematu. Twoje dziecko powinno być świadome tego, że tematy takie nie są zabawne.
  • Odpowiadaj dokładnie na zadawane przez dziecko pytanie, ale staraj się w młodym wieku nie mówić zbyt dużo.
  • Stosuj poprawne zwroty dotyczące sfery intymnej naszego ciała. Naucz dziecko poprawnie nazywać narządy płciowe.
  • Wytłumacz dziecku, że seks nie ma na celu jedynie doprowadzić do zaznania przyjemności ze strony obojga partnerów i że osoby będące razem nie muszą go uprawiać.
Czytaj również:   Jak powiedzieć dziecku o śmierci psa

Udostępnij