Site icon Sweetrush

W jakim wieku założyć aparat ortodontyczny dziecku?

W jakim wieku założyć aparat ortodontyczny dziecku?

Nie da się ukryć, że w przypadku najmłodszych, bardzo często wykrywane są wady zgryzu. Niemniej jednak młody wiek dziecka daje pełne możliwości do tego, by móc te wady odpowiednio skorygować. Jednak wielu rodziców się zastanawia odnośnie tego kiedy aparat ortodontyczny dla dziecka będzie dobrym rozwiązaniem?

Kiedy można zadecydować o leczeniu dziecka stałym aparatem ortodontycznym?

Najmłodsi zwykle nie tak chętnie chodzą do ortodonty. Niestety w większości przypadków ortodonta kojarzy się dziecku z przykrymi doświadczeniami i bólem. Niemniej jednak okazuje się, że pierwsza ocena tego czy zgryz pociechy rozwija się prawidłowo należy do pediatry. Taka wizyta powinna odbyć się już w momencie kiedy nasze dziecko skończy drugi rok życia. Wówczas pediatra może zweryfikować, czy wszystko jest jak najbardziej prawidłowe. Jeśli jednak zauważy on pewne nieprawidłowości, wówczas jego obowiązkiem jest skierowanie naszej pociechy na dalsze badania. Niemniej jednak rodzice powinni być również świadomi, że nawet jeśli nie zostały wykryte żadne wady zgryzu przez pediatrę, to w dalszym ciągu szczeka dziecka rozwija się i kształtuje. Wówczas wizyta już u ortodonty powinna odbyć się w momencie, kiedy nasza pociecha będzie miała około 7 lat. Wówczas specjalista będzie mógł dokładnie obejrzeć jamę ustną dziecka, a także podjąć decyzję o leczeniu aparatem ortodontycznym dla dziecka. Niemniej jednak w tym w tym wieku, czyli około 7 roku życia dziecka, ortodonci bardzo rzadko decydują się na wdrożenie leczenia przy pomocy stałego aparatu ortodontycznego. Z racji tego, że zęby stałe zaczynają się dopiero w tym okresie wyżynać, niezwykle trudne byłoby jego dopasowanie. Rodzice jednak nie powinni się tym przejmować, gdyż ortodonta skutecznie znajdzie rozwiązanie w takiej sytuacji. Będzie nim nic innego jak aparat ortodontyczny dla dziecka w formie ruchomej. Jest on dla pociechy o wiele wygodniejszy, a pozwala on również na osiągnięcie zadowalających rezultatów. Niemniej jednak jeśli w wieku 7 lat zgryz naszego dziecka dalej pozbawiony jest wad i nieprawidłowości, wówczas, kiedy pociecha osiągnie 11 lub 13 lat, warto udać się z nią na kolejną wizytę u ortodonty. Wówczas mały pacjent powinien już dysponować pełnym, trzonowym uzębieniem. Wówczas ortodonta ponownie przeprowadza oględziny jamy ustnej dziecka i w momencie, kiedy stwierdzi wadę zgryzu, to podejmie on odpowiednią decyzję o leczeniu. W tym wieku jest to odpowiedni moment na aparat ortodontyczny dla dziecka w formie stałej. Leczenie aparatem ortodontycznym w okresie, kiedy dziecko ma od 11 do 13 lat jest najbardziej efektywne i z pewnością przyniesie zadowalające efekty.

Stały a ruchomy aparat ortodontyczny dla dziecka

 Wspomniane już zostało, że ortodonta może zadecydować o leczeniu pociechy aparatem ortodontycznym dla dziecka. W wieku około 7 lat zaleca się modele ruchome, zaś od 11 roku życia, aparaty stałe. Warto wiedzieć, że aparaty ruchome są przeznaczone do korygowania wad zgryzu w momencie kiedy dziecko się rozwija. W przypadku aparatów stałych, wykorzystuje się je w momencie kiedy dziecko ma już wszystkie lub większość stałych zębów. Oczywiście aparaty ruchome ściąga się na noc, a także można z nich korzystać jedynie zaleconą przez ortodontę ilość godzin. Aparaty stałe- jak sama nazwa wskazuje są zamocowane w formie stałej. Niemniej jednak podstawą ich wykorzystania w leczeniu ortodontycznym jest pozbycie się przez dziecko wszystkich mlecznych zębów. Stałe aparaty zbudowane są z pierścieni, które z kolei zakładane są na zęby trzonowe, a także z szeregu zameczków, których ustawienie koryguje ortodonta. Pomiędzy pierścieniami z koli znajduje się specjalny drut, a jego zadaniem jest wywieranie nacisku o określonej sile na zęby dziecka. Bez względu jednak na to, jaki aparat i w jakim wieku zostanie założony dziecku, będzie on działał niezwykle efektywnie. W momencie, kiedy szczęka dalej znajduje się w fazie wzrostu i rozwoju, jest to idealny moment na korygowanie ewentualnych nieprawidłowości i wad.

Exit mobile version