Sweetrush

Pomagamy zadawać te trudne pytania, z nami dasz radę przetrwać wszystko!

Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z 4stronypiwa.pl

Coraz więcej ludzi bez najmniejszych skrupułów sięga po możliwość L4, nawet jeśli doskonale wiedzą, że nie będą stosować się do jego zaleceń. Czy można poprosić specjalistę o skorzystanie ze zwolnienia? Dowiedz się więcej na ten temat!

Zwolnienia lekarskie wydawane są w ogromnych ilościach. Niestety są też niewłaściwie wykorzystywane. Dowodem tego są kontrole, które bardzo często nie przebiegają pomyślnie i polubownie. W najgorszych przypadkach kończą się wręczeniem wypowiedzenia. W naszym artykule przedstawimy ci najważniejsze informacje na temat L4. Podpowiemy ci, czy możesz o nie prosić oraz, czy lekarz ma prawo do jego odmowy.

Zwolnienie lekarskie – czy dobrze rozumiesz, czym jest?

Zwolnienie lekarskie to dokument wystawiany przez określonego lekarza. Nazwa L4 pochodzi od charakterystycznego druku, jaki zanosiło się pracodawcy w celu usprawiedliwienia nieobecności. Obecnie przyjmuje formę tylko elektroniczną. Specjalista, który je daje, informuje twojego pracodawcę, że nie jesteś czasowo zdolny do wykonywania swoich obowiązków. Co ważne, L4 nie musi dotyczyć bezpośrednio ciebie. Jest wydawane także, na chorego członka rodziny m.in. dzieci, rodziców, małżonka. Warunkiem jest fakt, że w tym czasie w gospodarstwie domowym nie pozostaje osoba, która mogłaby pełnić tę funkcję. Kwestia ta nie dotyczy małych dzieci do 2. roku życia.

L4 na jeden dzień – czy możesz je otrzymać? 

Wiele osób zastanawia się, czy można wystawić l4 na jeden dzień. Oczywiście, jeśli istnieją ku temu wskazania, jak najbardziej. Często powodem jest migrena czy ekstrakcja zęba. Pamiętaj, że to lekarz decyduje, jaki czas jest ci potrzebny na rekonwalescencję. Możesz coś zasugerować, jednak to do niego należy ostatnie zdanie. Każde zwolnienie może być także w razie konieczności przedłużane.

Czytaj również:   W jakim wieku założyć aparat ortodontyczny dziecku?

Czy możesz prosić o L4? 

Mamy dla ciebie złą wiadomość. Nie możesz pójść i poprosić lekarza, aby nagiął rzeczywistość i wystawił zwolnienie lekarskie, kiedy nie ma ku temu przesłanek. Dodatkowo specjalista ma prawo do odmowy wystawienia czy przedłużenia takiego dokumentu. Po pierwsze to kwestia łamania prawa, a po drugie sumienia i rozsądku. Zastanów się, czy chcesz tak postępować w stosunku do swojego pracodawcy. Coraz częściej praktykowane są również kontrole, które szybko ujawniłyby prawdę. To niesie ze sobą wiele konsekwencji.

Zwolnienie lekarskie – temat do rozmowy z lekarzem

Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę i zachorujesz, masz prawo do L4. Oczywiście to nie mogą być tylko twoje przypuszczenia, jednak wnikliwe badanie i wywiad z lekarzem. Mów wprost jak się czujesz. Często podczas grypy nie widać wszystkich symptomów, w związku z tym nic nie ukrywaj. W przypadku zwolnienia na członka rodziny np. chore dziecko, lekarze często sami pytają, czy potrzebujesz wyżej wymienionego dokumentu. Nie wstydź się mówić, jednak pamiętaj, że musi mieć to swoje odzwierciedlenie w rzeczywistej sytuacji. 

Nadużycie L4 – konsekwencje

Podczas przebywania na L4 przysługuje ci prawo do zasiłku chorobowego. Twoim zadaniem jest zadbanie o to, aby jak najszybciej wrócić do zdrowia. Opóźnienie powrotu do pracy, przede wszystkim celowe, będzie działaniem na niekorzyść pracodawcy. Pamiętaj, że twój szef także musi się zorganizować. Kolejną kwestią są kontrole na L4, do których ZUS lub sam pracodawca mają prawo. Jeśli okaże się, że doszło do dużych nadużyć, możesz stracić prawo do zasiłku lub w szczególnych przypadkach – pracę.

L4 – jak je otrzymać w 2022 roku?

Samo zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy możesz otrzymać obecnie na kilka sposobów. Najbardziej znanym i najczęściej stosowanym jest oczywiście bezpośrednia wizyta w gabinecie. Coraz większą popularnością cieszy się także zwolnienie lekarskie online. Z jego pomocą możesz skorzystać z porady specjalisty, siedząc wygodnie w domu. Nie w każdych okolicznościach będzie to najrozsądniejsze, jednak warto wiedzieć, że istnieje obecnie taka możliwość.

Czytaj również:   Na co zwrócić uwagę, biorąc pożyczkę gotówkową?

Zwolnienia lekarskie muszą być wydawane zgodnie z prawdą i nie mogą być nadużywane. Pamiętaj o tym, jeśli przed tobą kolejna wizyta u specjalisty.

Udostępnij