Sweetrush

Pomagamy zadawać te trudne pytania, z nami dasz radę przetrwać wszystko!

Piękny i zadbany uśmiech pozwala czuć się atrakcyjnie i wyjątkowo. Aby cieszyć się zdrowymi zębami trzeba w odpowiedni sposób o nie dbać. Koniecznie przekonaj się, jak prawidłowo myć zęby, aby były idealnie białe.

Jak prawidłowo myć zęby?

Wiele osób zadaje sobie kluczowe pytanie, jak prawidłowo myć zęby. Szczotkowanie zębów powinno trwać około 2 minut. Jest to czas niezbędny do tego, aby usunąć z ich powierzchni bakterie oraz resztki jedzenia. Podczas tej czynności nie można ominąć żadnego zakamarka, dlatego warto wyrobić sobie nawyk, który umożliwi dokładne ich umycie. Mycie najlepiej zacząć od dokładnego wyszczotkowania powierzchni zębów górnych, a następnie dolnych. Następnie należy przejść do części wewnętrznej oraz powierzchni żujących. W odświeżeniu oddechu pomoże wyszczotkowanie powierzchni języka.

Zajrzyj też na: https://dentinfo.pl/

Szczoteczka trzymana w dłoni powinna znajdować się pod kątem 45 stopni, gdyż to pozwala na dotarcie nią w każdy zakamarek. Mycie zębów powinno odbywać się po każdym posiłku, ale optymalne efekty daje również szczotkowanie ich co najmniej dwa razy dziennie- rano i wieczorem. Należy pamiętać o tym, aby zębów nie myć zarówno zbyt krótko, jak i zbyt długo. Zbyt energiczne szczotkowanie trwające za długo może bowiem uszkodzić płytkę nazębną.

Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

Na poprawną technikę mycia zębów ogromny wpływ ma nie tylko sama metoda szczotkowania, co odpowiednia szczoteczka. Zdecydowanie najbardziej popularna jest wersja manualna, która wyróżnia się rączką oraz nieruchomą główką wyposażoną we włosie. Na sklepowych półkach znaleźć można szczoteczki manualne o trzech stopniach twardości włosia: miękkie, średnie oraz twarde. Wybór odpowiedniej zależy głównie od stanu dziąseł. Włosie o średnim stopniu twardości jest uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się u osób ze zdrowymi zębami. Z kolei szczoteczka twarda jest wskazana głównie dla palaczy, którzy potrzebuj dokładnego oczyszczenia powierzchni zębów. Szczoteczka miękka jest przeznaczona dla osób cierpiących na choroby dziąseł. Powinny one dowiedzieć się, jak prawidłowo myć zęby, aby dodatkowo nie naruszyć wrażliwych dziąseł.

Czytaj również:   Jak szybko i efektywnie wyprasować górę ubrań?

Innym rodzajem akcesoriów przeznaczonych do mycia zębów są szczoteczki elektryczne. Posiadają one ruchomą główkę, która wprawiania jest w ruch obrotowy. Umożliwia ona zdecydowanie szybsze oraz dokładniejsze umycie zębów. Jest ona chętnie wybierana głównie ze względu na wygodę i komfort użytkowania.

Jak prawidłowo myć zęby dziecka? 

Wielu rodziców zastanawia się, jak prawidłowo myć zęby swojego dziecka, aby były one czyste i zdrowe. Odpowiednia higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie już od pierwszych miesięcy życia malucha. Początkowo do przemywania dziąseł należy stosować gazik nasączony przegotowaną i wystudzoną wodą. Następnie można zastąpić go specjalną silikonową nakładką na palec. Pojawienie się pierwszego zęba to idealny moment na to, aby zacząć używać pierwszej delikatnej szczoteczki o miękkim włosiu. Regularne jej stosowanie pozwoli przyzwyczaić się dziecku do regularnej higieny jamy ustnej.

Należy pamiętać, aby szczoteczka była dopasowana do wieku dziecka. Tylko wtedy spełni ona swoje zadanie i umożliwi skuteczne dotarcie do każdego zakamarka jamy ustnej. Do około 6. r.ż. dziecko powinno myć zęby z pomocą rodziców, gdyż samodzielne ich wyczyszczenie może być zbyt trudnym zadaniem. Starsze dzieci mogą robić to samodzielnie, ale początkowo warto nadzorować, czy robią to poprawnie. Zdarza się bowiem bardzo często, że dzieci nie chcą myć zębów i traktują to jako przykry obowiązek. W takiej sytuacji warto zachęcić do regularnego mycia zębów, w czym może pomóc atrakcyjna wizualnie szczoteczka lub smakowa pasta do zębów. Dzięki temu będą myć zęby zdecydowanie chętniej.

Oprócz prawidłowej higieny jamy ustnej ogromne znaczenie ma również profilaktyka. W tym celu niezbędne są systematyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dentysta oceni kondycję zębów i w razie rozwijającej się próchnicy wdroży odpowiednie leczenie.

Udostępnij