Hulajnoga świetnie wpisuje się w trend ekologicznego i zrównoważonego transportu miejskiego. Kto wynalazł hulajnogę i jak podbiła świat? Historia tego modnego współcześnie gadżetu rozpoczęła się 200 lat temu. Kto ją zapoczątkował? Sprawdź!
Sprzęt, którego historię krótko opiszemy, ma wiele zalet i warto docenić je na co dzień. Przede wszystkim idealnie pasuje do miasta, ponieważ hulajnogi są szybkie i zwrotne. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom pozwalają na szybkie przemierzanie betonowej dżungli. Kto wynalazł hulajnogę, jeden z najważniejszych gadżetów ostatnich lat? Przekonaj się już teraz!
Czym jest hulajnoga?
Według najprostszej definicji jest to jednoosobowy pojazd napędzany siłą mięśni. Składa się z wąskiej platformy oraz przymocowanych do niej kół, natomiast do prowadzenia służy kierownica. Wyróżniamy hulajnogi miejskie, elektryczne czy wyczynowe, ale jest wiele innych typów, więc każdy może dobrać odpowiedni dla siebie model. Właśnie dzięki temu sprzęt stał się tak powszechny i przestał być postrzegany wyłącznie jako dziecięca zabawka. Ten, kto wynalazł hulajnogę, musiał być prawdziwym geniuszem!
Kto wynalazł hulajnogę? Jest kilka teorii
Jedno wiemy na pewno – hulajnoga została wynaleziona w XIX w. Trudno jednak jednoznacznie określić, kto był jej wynalazcą, pojawiła się bowiem w kilku krajach (np. Wielkiej Brytanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych) mniej więcej w tym samym czasie. Jako że zasady działania nie są skomplikowane, hulajnogi były konstruowane przez dzieci z tego, co miały pod ręką. Warto jednak wspomnieć o dwóch nazwiskach.
Kogo można uznać za twórcę tego pojazdu?
Niektórzy uważają, że tym, kto wynalazł hulajnogę, był Niemiec Karl Freiherr Drais von Sauerbronn. W czerwcu 1817 r. zaprezentował pojazd, który nieco przypomina współczesny rower biegowy. Można było na nim siedzieć, a w ruch wprawiano go, odpychając się nogami. Wehikuł nie zyskał popularności – konstruktor sprzedał swój wynalazek tylko za 5 marek.
Hulajnoga podobna do współczesnych modeli kolejny raz pojawiła się pod koniec XIX stulecia. Model powstał w 1897 r. w Wielkiej Brytanii, a skonstruował go nastolatek Walter Lines. Co ciekawe, zabawka nie została opatentowana, ponieważ ojciec twórcy nie widział w niej potencjału. Nie zniechęciło to Waltera, który w przyszłości wspólnie z braćmi założył firmę produkującą zabawki. Linesowie sprzedawali między innymi rowery i hulajnogi.
Jak wyglądały pierwsze hulajnogi?
Co do zasady hulajnogi z XIX i początków XX w. nie różniły się wyglądem od tych, które teraz jeżdżą po ulicach miast. Składały się z prostej ramy z przymocowanymi kołami oraz kierownicy. Do produkcji wykorzystywano jednak inny materiał, czyli łatwo dostępne drewno oraz stalowe koła. Obecnie konstrukcje hulajnóg są lekkie, dzięki czemu jazda jest o wiele bardziej płynna. Wiesz już, kto wynalazł hulajnogę, a raczej był twórcą jej pierwowzorów. A jakie jeszcze były jej nowsze warianty?
Ciekawostką były autopedy, czyli hulajnogi o napędzie spalinowym. Pojawiły się około 1915 r. w Nowym Jorku. Składały się z platformy, kolumny kierowniczej – ułatwiała nie tylko prowadzenie autopedu, lecz także obsługę silnika – oraz dwóch kół. Produkcja okazała się jednak mało opłacalna i ostatecznie po kilku latach z niej zrezygnowano. W latach 50. XX w. tradycyjne hulajnogi zaczęły stopniowo wypierać skutery, a jeszcze później deskorolki. Ich wielki powrót nastąpił w 1985 r. wraz z opatentowaniem modelu Go-Ped. Prawdziwy szał na hulajnogi pojawił się natomiast wraz z wprowadzeniem sprzętu o napędzie elektrycznym.
Niezależnie od tego, kto wynalazł hulajnogę, stanowi ona chętnie wybierany środek transportu. Służy zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Choć ewoluuje, wciąż to fantastyczna zabawka, zachęcająca do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nie zmienia się to już od 200 lat.