Sweetrush

Pomagamy zadawać te trudne pytania, z nami dasz radę przetrwać wszystko!

Prasowanie to jeden z najbardziej nielubianych obowiązków domowych. Długie stanie przy desce i rozprasowywanie trudnych zagnieceń może zniechęcić każdego. Jeśli Ty także uważasz, że prasowanie to starta czasu, a po żelazko sięgasz tylko wtedy, kiedy to konieczne, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym szybko pozbędziesz się sterty wygniecionych po praniu ubrań. A być może nawet polubisz prasowanie! 

Dokładnie rozwieś pranie 

Jeśli nie chcesz, aby Twoje ubrania po praniu były mocno wymięte, musisz pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze – nie wkładaj zbyt dużo odzieży do bębna pralki. Dzięki temu ubrania nie będą się tak bardzo gniotły, a część z nich być może nie będzie w ogóle wymagała prasowania.  Po drugie – zawsze starannie rozwieszaj pranie na suszarce, a przed powieszeniem dokładnie je roztrzep. Jeśli możesz, zrezygnuj także z przypinania ubrań spinaczami do bielizny, które tworzą dodatkowe zagniecenia. 

Posegreguj rzeczy  

Zdecydowanie szybciej uporasz się z prasowaniem, jeśli najpierw posegregujesz wszystkie ubrania. Prasowanie rozpocznij od tych materiałów, które wymagają najniższej temperatury, a później stopniowo przechodź do tkanin o większej tolerancji na ciepło. Na koniec pozostaw sobie ubrania, które wymaga najwięcej czasu i uwagi, np. koszule czy pościel. 

Prasuj ubrania tylko te, które tego wymagają  

Nie wszystkie ubrania wymagają prasowania, więc jeśli chcesz zaoszczędzić czas i energię, prasuj tylko to, co musisz. Część ubrań może się rozprostować, kiedy dobrze je rozwiesisz na wieszaku, a inne, kiedy je założysz na siebie. Możesz także zrezygnować z prasowania rzeczy, w których chodzisz tylko po domu, np. spodnie dresowe, jeansy czy bawełniane koszulki.  

Prasuj wilgotne ubrania 

Zdecydowanie szybciej poradzisz sobie z prasowaniem ubrań, kiedy będą one lekko wilgotne. Im suchsze tkaniny, tym trudniej je wyprostować. Dlatego w razie potrzeby zwilż prasowaną odzież rozpylaczem wody z żelazka lub prasuj ją przez wilgotną ściereczkę. 

Czytaj również:   Jak prawidłowo myć zęby, aby cieszyć się pięknym uśmiechem?

Podobne efekty możesz osiągnąć, kiedy do prasowania użyjesz generatora pary. Wysoka temperatura i wilgoć poradzą sobie ze wszystkimi, nawet najcięższymi zagnieceniami. Co więcej, stacja parowa może używana do prasowania wszystkich, nawet tych delikatnych materiałów. Generatory pary potrafią samodzielnie dostosować temperaturę do rodzaju tkaniny – bawełny, lnu i wełny. A niektóre mają także inne przydatne funkcje, jak np. stacja pary Electrolux Renew. Specjalny program Outdoor Care umożliwia prasowanie materiałów wodoodpornych – przywraca im właściwości hydrofobowe, aby dłużej chroniły przed deszczem. Stację parową można ją także wykorzystać do prasowania w pionie, co pozwoli Ci oszczędzić czas podczas prasowania firanek, zasłon czy sukienek.  

Prasuj ubrania na lewej stronie  

Wysoka temperatura może źle wpływać na tkaniny – materiał może blednąć i tracić swoje właściwości, a na ciemnych materiałach mogą powstawać nieestetyczne, świecące ślady. Podobnie z kolorowymi nadrukami, cekinami i błyszczącymi ozdobami – pod wpływem temperatury mogą się roztopić. Jeśli nie chcesz, aby tak się stało, prasuj swoje ubrania na lewej stronie. Dzięki temu ochronisz tkaniny i aplikacje, a kolor ubrań pozostanie „równy”. 

Nie odkładaj pasowania w czasie, lepiej zrób to od razu. Im dłużej sucha odzież będzie leżała i czekała na swoją kolej, tym trudniej będzie Ci ją później wyprasować. 

Udostępnij