Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa budzi wiele emocji zarówno u samych zainteresowanych, jak i u rodziców. Często pojawia się pytanie, kiedy właściwie najlepiej pójść z dzieckiem do lekarza, aby odbyć wizytę kontrolną? Czy wiek ma tutaj kluczowe znaczenie, czy może ważniejsze jest przygotowanie dziecka do odbycia wizyty? Jakie symptomy powinny zaniepokoić rodziców?
Kiedy bezwzględnie należy udać się z dzieckiem do stomatologa?
Wiek dziecka nie jest czynnikiem kluczowym, jeśli chodzi o odbycie pierwszej wizyty u stomatologa. W niektórych przypadkach mogą bowiem pojawić się niepokojące objawy, które wymagają pilnej konsultacji. Najczęściej rodzice zgłaszają się z pociechą do dentysty, gdy:
- po 1. roku życia maluszkowi nie wyżynają się ząbki,
- ząbki wyżynają się w nieprawidłowy sposób bądź ich ilość jest mniejsza, niż powinna,
- na ząbkach zauważalny jest biały bądź ciemny nalot (może oznaczać rozwijającą się próchnicę),
- z ust malucha wydobywa się nieprzyjemna woń (tutaj jednak w pierwszej kolejności wato udać się do pediatry, gdyż przyczyną mogą być na przykład choroby gardła),
- ząbki zaczynają kruszyć się bądź przedwcześnie wypadać.
W wyżej wymienionych sytuacjach dobrze jest bezzwłocznie pójść do lekarza, bez względu na to, ile dziecko ma lat.
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty
Kiedy warto po raz pierwszy wybrać się z dzieckiem do dentysty? Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, to można poczekać do czasu, gdy maluch będzie miał już wszystkie ząbki. Najczęściej ma to miejsce pomiędzy 2. a 3. rokiem życia. Wtedy też dobrze jest odbyć wizytę adaptacyjną, na której dziecko będzie mogło zapoznać się z gabinetem, narzędziami czy samym lekarzem. Stomatologia w Warszawie dostępna jest dla dzieci w każdym wieku, dlatego jeśli nie odbyły one jeszcze swojej pierwszej wizyty u stomatologa, a skończyły 3. rok życia, dobrze jest je zapisać na kontrolę. Stomatolodzy podkreślają jednak, że bardzo istotne jest prawidłowe przygotowanie dziecka do wizyty. Rodzic nie powinien negatywnie nastawiać malucha ani tym bardziej straszyć go dentystą. Jeśli dziecko nie wykazuje gotowości do odbycia wizyty (czasami u dzieci występuje tak zwany syndrom białego fartucha, który z wiekiem powinien zanikać), można z nią trochę poczekać, oczywiście jeśli nie dzieje się nic niepokojącego.
Kiedy wizyta u stomatologa będzie konieczna w przypadku starszych dzieci?
Do dentysty należy bezzwłocznie udać się z dzieckiem, które uskarża się na ból zęba. Tego rodzaju dolegliwość potrafią zakomunikować nawet przedszkolaki. Obawy powinny wzbudzić także aspekty ortodontyczne, na przykład zauważalne na pierwszy rzut oka wady zgryzu. Problemem jest zgrzytanie zębami, które powinno zostać zdiagnozowane przez stomatologa. Nie warto zwlekać z wizytą, jeśli w buzi malucha pojawią się jakiekolwiek zmiany, takie jak afty czy pleśniawki. Czasami, aby się ich pozbyć, konieczne może być wdrożenie specjalistycznego leczenia, w tym antybiotyku. Powstanie opuchlizny także powinno zachęcić do jak najszybszej konsultacji stomatologicznej.