Site icon Sweetrush

Jak powiedzieć żonie o rozwodzie?

Jak powiedzieć żonie o rozwodzie?

Małżeństwo nie jest łatwą sprawą. Jest to sztuka nie tylko kochania ale także wielu kompromisów, zrozumienia oraz wsparcia. Niestety nie każde małżeństwo trwa wiecznie. Często nie jest to wina żadnego z partnerów. Zwyczajnie może okazać się, że jako ludzie współmałżonkowie pragną czego innego od życia. Oczywiście w wielu kwestiach da się dojść do porozumienia jednak są takie sprawy, w których nie ma kompromisów i wtedy trzeba pogodzić się z faktem, że pewien etap trzeba zakończyć i dać sobie i drugiej połówce szansę na szczęście u boku kogoś innego.

Jak zacząć?

Rozmowy o rozwodach nie należą do tych przyjemnych. Nie jest to bowiem codzienny temat omawiany przy kawie i ciastku.
W momencie kiedy już zdecydujemy się, że z naszą partnerką nam nie wyjdzie. Trzeba spokojnie przygotować ją do takiej rozmowy.
Zdecydowanie nie można tu działać pochopnie. Decyzja musi być przemyślana i ubrana w odpowiednie słowa.
Oświadczenie współmałżonce, że chce się rozwodu już samo w sobie wprowadza od momentu wypowiedzenia ogromne życiowe zmiany.

Czas i miejsce

Bardzo ważne jest aby wybrać spokojnych czas na tego typu rozmowy. Trzeba zadbać o usunięcie wszelkich możliwych rozpraszaczy np. wyłączyć telewizor, radio. Chcemy okazać drugiej osobie szacunek więc przy tego typu rozmowach warto skupić całą naszą uwagę na rozmówcy. Jeżeli posiadacie wspólne dzieci można pomyśleć jak zagospodarować im ten czas. Warto aby nie uczestniczyły w tego typu rozmowach, a przynajmniej nie tych pierwszych. Jest to rozmowa trudna i na początku powinna się odbyć jedynie między partnerami. Pamiętaj też, żeby poinformować partnerkę, że chcesz z nią przedyskutować coś bardzo ważnego, aby była świadoma, że nie będzie to codzienna dyskusja na temat nowych zasłon czy naprawy ekspresu do kawy.

Mów wprost

Skoro taka decyzja została podjęta jasno komunikuj co chcesz przekazać. Nie owijaj w bawełnę, mów rzeczowo i trzymaj się swojego zdania. Jeżeli podjąłeś taką decyzję, być może wynika ona z konkretnych powodów, które warto przedstawić jako swoje argumenty.
Bądź spokojny, ale stanowczy. Takie rozmowy nigdy nie są przyjemne, dlatego tak ważne jest aby były szczere, ale możliwie zwięzłe i prostolinijne. Nie warto jest kombinować i szukać półśrodków. Trzeba jasno określić czego się oczekuje i być konsekwentnym.

Reakcja partnerki

Jako, że inicjatywa rozwodu wychodzi z Twojej strony, musisz spróbować przewidzieć możliwe reakcje partnerki. Pamiętaj, że prawdopodobnie będzie to rozmowa pełna emocji, a być może emocji bardzo skrajnych. Może pojawić się dużo płaczu, krzyku oraz innych gwałtownych reakcji. Bądź na to gotowy, ważne jest abyś zachował spokój i nie dał się sprowokować.
Trzymaj się swojego zdania, bądź opanowany, ale przy tym wyrozumiały i nie okrutny.
Jest to i tak już wystarczająco trudne, a taka rozmowa jest dopiero początkiem wielkich zmian dlatego lepiej postawić na spokój niż na wielką awanturę.

Emocjonalność

Pamiętaj aby w tym wszystkim nie być zbyt emocjonalnym. Nie broń siebie i nie oskarżaj współmałżonki. Postaw na jak najbardziej suche fakty, możesz w tym wszystkim być maksymalnie pragmatyczny i prostolinijny. Pamiętaj, że decyzja o rozwodzie nie wynika wyłącznie z winy Twojej partnerki, mogło między wami dojść do nieporozumień, niezgodności charakterów czy też odmiennych priorytetów życiowych.

Wspólne działanie

Mimo, że to wydaje się na początku trudne to spróbuj poprosić o wyrozumiałość i współpracę. Czeka Was teraz masa zmian, do tego różnego rodzaju procedury. Nie będzie to łatwy proces i lepiej załatwiać wszystko w zgodzie niż walczyć na każdym kroku. Jeżeli przedstawisz swoje argumenty i w tym wszystkim będziesz szczery i prawdziwy, możesz być pewien, że współmałżonka także nie będzie chciała robić Ci pod górę. Kiedy emocje opadną, czeka was długi proces dlatego lepiej załatwiać wszystko na stopie porozumienia.

Exit mobile version